Povijest

Objavljivanje studentskog časopisa započelo je 1997. godine kada je izašao prvi broj pod nazivom Patina. Uredništvo su činile Lana Bede, Olga Majcen i Sunčica Ostojić. Pod tim naslovom objavljena su 4 broja u razdoblju 1997.-1998.

Godine 2004. časopis je preimenovan u Radove studenata Odsjeka za povijest umjetnosti te pod tim naslovom izlazi do 2008. u tri broja od kojih je jedan objavljen kao dvobroj. Glavni urednik časopisa bio je Ivan Basić, a s njime su u Uredništvu surađivali: Barbara Vujanović, Tena Razumović (br. 1.), zatim Dino Igrec, Božidar Kereković, Tena Razumović, Morana Vunak (br. 2-3. i br. 4.) te Josipa Lulić kao zamjenica glavnog urednika (br. 4.).

Kontinuitet izlaženja časopisa sačuvan je u novom naslovu: Kontrapost – Radovi studenata Odsjeka za povijest umjetnosti koji izlazi od 2008. godine. Odabirom povijesno umjetničkog termina u naslovu uspostavlja se prepoznatljivost samog časopisa u okvirima Filozofskog fakulteta u Zagrebu, ali i šire. UredništvoKontraposta br. 5. čine Josipa Lulić, Mihaela Richter, Karla Pudar i Helena Stublić. Karli Pudar i Mihaeli Richter pridružuju se u radu na Kontrapostu br. 6.  Boris Čučković, Ivan Ferenčak, Feđa Gavrilović i Marijana Paula Ferenčić, koji ujedno čine i Uredništvo Kontraposta br. 7. iz 2011. godine. Godine 2015. novoizabrano uredništvo kojeg čine Ornela Čop, Iva Jurlina, Mato Mijić, Ivana Mihaela Žimbrek i Luja Šimunović nastavlja s dosadašnjom praksom objavljivanja studentskih radova, no u novom digitalnom izdanju. U časopisu su obuhvaćeni studentski seminarski radovi, samostalni istraživački radovi te prikazi studentskih projekata i programa ostvarenih tijekom akademske godine 2014/2015. Osim digitalnog časopisa uredništvo pokreće i službenu web stranicu časopisa s ciljem stvaranja arhive objavljenih studentskih časopisa.

Uredništva Kontraposta

Kontrapost 12 (2017)

Dario Vuger

Mihaela Zajec